Tibetská kefírová houba

Vážení klienti a návštěvníci našich stránek,
než se dostanete k textu, který jsem zkopíroval z některé stránky zabývající se touto tematikou, napíšu Vám svoje osobní zkušenosti z touto houbičkou.

Tibetskou kefírovou hobu jsme měli doma už v roce 1990, takže jí znám už od svého dospívání.

Pokud máte rádi kysané mléčné nápoje, je pro Vás tato houba přesně to pravé.

Houba je nenáročná a rychle se množí, takže pokud Vás příznivců kysaných mléčných nápojů není v domácnosti více, bryzy se jí přesytíte a pak jí po dávkách odkládejte do mrazáku. Já k tomu používám plastové nádobky (ty pevnější) od různých salátů.

Zmražené můžete nedchat houbičky i několik let a pak je po rozmazení - aktivaci v mléce můžete opět konzumovat. Já tedy nechávám první kefír naší Bettynce, ale i když vypijete první kefír po rozmrazení, určitě se Vám nic nestane. Akorát si na první kefír musíte počkat né jeden den, ale dva. Všechny ostatní kefíry máte opět hotové druhý den.

Jedna dávka - asi polévková lžíce je tak akorát pro sklenici od okurek (0,7 l.).

Samozřejmě používáme pouze skleněné, porcelánové, keramické, dřevěné a plastové nádoby a kuchyňské nástroje. V žádném případě nepoužívejte kov!

A teď už převzatý text:

1 PL tibetské kefírové houbičky
1/4 litru mléka (já používám krabicové 1,5% tuku)

Dále je na přípravu potřeba:
větší zavařovací nebo plastová sklenice + plastové víčko-já používám skleněnou dózu od ledové čokolády v akci v Kauflandu, plastový cedník, plastovou lžíci na promíchání.


Postup

Kefírové houbičky dáme do nádoby, zalijeme 1/4 litrem studeného mléka a necháme přes noc na kuchyňské lince zrát. Druhý den hotový kefír plastovou lžící promícháme, přecedíme, houbičky nemusíme každý den proplachovat, vložíme je zpět do sklenice, zase zalijeme mlékem a tento postup každý den opakujeme. Houbičky časem asi tak za 14 dnů nabydou- musíme mléka dát o dávku víc, jinak je kefír hodně kyselý. Pokud nebudete stíhat konzumovat, můžete houbičky zalít mlékem a dát zrát do ledničky. Chladem se proces zpomalí a přecedit můžete i za 2 dny. A nebo já také dělávám tak, že houbičky propláchnu studenou vodou, studenou i zaliju a nechám 3-4 dny v ledničce vyhladovět.

"Kefírovky" se celkem dobře se množí, pokud budete mít větší množství, klidně dejte víc mléka a můžete si vyrábět i tvaroh, nebo dělat ochucený ovocný koktejl.

Kefírovou houbu můžete taky zmrazit a udělejte to takto:

  1. Houbu propláchneme čistou vodou, vložíme do hrnečku s vodou a dáme do lednice na dvě hodiny vychladit (to aby se nelekla mrazu).
  2. Vychlazenou tibetskou kefírovou houbu vložíme do sáčku s malým množstvím studené vody a vložíme do mrazáku. Takto ji můžeme skladovat bez snížení životaschopnosti až dva měsíce.
  3. Rozmrazujeme pomalu v pokojové teplotě. Nikdy v mikrovlnné troubě! Může se občas stát, že po rozmražení není první várka kefíru v bezvadné kvalitě (je to proto, že kefírka se musí "probudit"). Není třeba se lekat, zkrátka ho nekonzumujte nebo nalijte pejskovi či kočce. Druhý den už budete mít svůj vlastní, oblíbený, chutný, hustý a živý kefír stoprocentní.